debugger czy debuger

Dzień dobry,

w jaki sposób poprawnie spolszczyć słowa debugger, debuggers, debugging...

Czy poprawne będzie zapisanie tych słów przez jedno „g”, czy też należy zachować wierność pisowni angielskiej i używać dwóch „g”.

Z góry bardzo dziękuję za odpowiedź

Rafał Święch

Słownik ortograficzny nakazuje nadal zapisywać zapożyczony z angielszczyzny rzeczownik debugger w oryginalnej formie. Natomiast powstały na polskim gruncie derywat czasownikowy debugować jest już zapisywany bez podwojonej litery g, podobnie zresztą jak utworzony od niego rzeczownik debugowanie. Jeśli z jakichś powodów zależy nam na spolszczeniu także rzeczownika debugger, to redukcja zapisu do pojedynczego g błędem zapewne nie będzie. Redukcje podwojonych spółgłosek są typowe podczas asymilacji anglicyzmów w polszczyźnie na poziomie grafematycznym, por. np. ang. bubble → pol. buble, ang. paddock → pol. padok, ang. offside → pol. ofsajd, ang. bootlegger → pol. butleger itp.

Adam Wolański