dewiacyj i bateryj

Witam,
mam następujące pytanie: która z form niżej wymienionych jest poprawna (dlaczego?) i czym one się różnią: dewiacji – dewiacyj, baterii – bateryj?
Formy typu dewiacyj i bateryj to relikty dawnej odmiany, pochodzącej z czasów, gdy pisało się dewiacyja i bateryja. Dziś obowiązuje pisownia dewiacja i bateria (oraz takaż wymowa), dopełniacze typu dewiacyj i bateryj są zaś jeszcze dopuszczalne, choć bardzo rzadko używane.
Niektórzy autorzy sięgają po nie w przekonaniu, że to zapewni ich wypowiedziom jednoznaczność, której nie dają formy typu dewiacji i baterii, reprezentujące cztery przypadki gramatyczne obu liczb. W praktyce jednak groźba nieporozumień z powodu użycia niejednoznacznych form fleksyjnych nie jest wielka, gdyż kontekst zwykle wskazuje właściwą interpretację. Pewne jest zaś, że kto zamiast dewiacji zechce pisać – lub co gorsza mówić – dewiacyj, ten ściągnie na siebie uwagę, a może i podejrzenia czytelników i słuchaczy.
Mirosław Bańko, PWN