dezindustrializacja

Proces odprzemysłowienia to inaczej proces deindustrializacji czy dezindustrializacji? Które określenie jest poprawne?

Poprawna forma to dezindustrializacja. Przedrostek dez- (z fr. dés-) jest stosowany jako pierwszy człon wyrazów złożonych, których drugi człon zaczyna się samogłoską, np. dezideologizacja, dezintegracja, dezorganizacja, dezorientacja. Stanowi odpowiednik de- stawianego przed spółgłoską.

Adam Wolański