digitalizacja i dygitalizacja

digitalizacja i dygitalizacja
10.04.2003
Która z form wyrazu opisującego zamianę danych analogowych na cyfrowe – poprzez np. skanowanie – jest, Państwa zdaniem, poprawna (lub bardziej poprawna): dygitalizacja czy też digitalizacja? Wyraz wcielony do polszczyzny z języka angielskiego (choć etymologicznie pochodzący, jak sądzę, z łaciny) ma tam wymowę oddaną przez dźwiek różny zarówno od polskiego y jak też i. Niemniej – moim skromnym zdaniem – forma dygitalizacja jest bardziej naturalna i bliższa może wymowie oryginalnej.
Z góry dziekuję za odpowiedź!
Obie formy są w użyciu, ale digitalizacja jest częstsza. Obie zanotował Wielki słownik wyrazów obcych PWN, który lada dzień znajdzie się w sprzedaży.
Ponieważ pyta Pan o naszą opinię, więc odpowiem, że moim zdaniem akurat ta rzadsza forma zasługiwałaby na poparcie, gdyż obcą grupę di zwykliśmy w przeszłości polszczyć jako dy, por. dyrektor czy kredyt. Nowsze kłopoty z audytem (niesłusznie zapisywanym z angielska audit) czy z dygitalizacją świadczą chyba o tym, że coraz mniejszą wagę przywiązujemy do tradycji językowej, a coraz bardziej – i niekiedy bezmyślnie – kierujemy się pisownią angielską.
Co do pochodzenia słowa dygitalizacja ma Pan oczywiście rację. Jego bezpośrednim źródłem jest język angielski, ale pośrednim łacina (łacińskie digitus 'palec').
Mirosław Bańko
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!