dla każdego zjawiska

„Wyznaczanie szeregów kumulowanych dla każdego zjawiska”. Chodzi tu o wyznaczenie po jednym szeregu kumulowanym dla każdego zjawiska, więc czy zdanie: „wyznaczenie szeregu kumulowanego dla każdego zjawiska” nie byłoby bardziej precyzyjne?
PS. Czy można pominąć dwukropek po słowie zdanie?
Istotnie, drugie sformułowanie jest w tej sytuacji bardziej precyzyjne. Jeśli chodzi o postscriptum, to odpowiedź jest także twierdząca: dwukropek można pominąć, gdyż cudzysłów wyodrębnia daną całostkę nawet lepiej od dwukropka – nie tylko z lewej strony, ale i z prawej. Niemniej jednak dwukropek byłby użyteczny, gdyż uczyniłby przekaz bardziej wyrazistym. Nawiasem mówiąc, konstrukcja wyróżniona w pytaniu przez cudzysłów nie jest wcale zdaniem.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski