długo działające i krótko działające

 
długo działające i krótko działające
23.09.2004
Szanowni Państwo!
Od jakiegoś czasu pracuję jako redaktor w wydawnictwie medycznym. W wielu publikacjach pojawiają się wyrażenia: długodziałające i krótkodziałające beta2mimetyki (typ leków przeciwalergicznych). Mam pytanie: jaka jest pisownia wyrazów: długodziałające i krótkodziałające? Łączna czy oddzielna? Zaznaczam, że nigdy nie znalazłam wypowiedzi, w której pojawiłoby się: beta2mimetyki działające krótko albo beta2mimetyki działające długo.
Z góry dziękuję za odpowiedź,
Anna Durajska
Pisownię reguluje zasada [134] Nowego słownika ortograficznego PWN. Zgodnie z nią „wyrażenia, w których pierwszy człon jest przysłówkiem, a drugi jest imiesłowem odmiennym lub przymiotnikiem określanym przez ten przysłówek, traktuje się jako zestawienia i pisze rozdzielnie”. W związku z tym powinniśmy pisać długo działające i krótko działające.
Istnieją pewne wyjątki od tej zasady. Są to wyrażenia wskazujące na trwałą, a nie doraźną właściwość obiektu, np. jasno widzący ‘ktoś, kto wyraźnie dostrzega coś’ – jasnowidzący ‘jasnowidz’, wszystko wiedzący ‘ktoś, kto wie na jakiś temat wyjątkowo wiele’ – wszystkowiedzący ‘mądry’.
Podane przez Panią przykłady powinny być zapisywane rozłącznie, nie można jednak wykluczyć, że z czasem dojdzie do scalenia się składników podanych wyrażeń (do tego doprowadzić może częste używanie ich w terminologii), a w konsekwencji uzasadnienie znajdzie pisownia łączna.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe słowo roku 2019

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe słowo roku 2019. 
Zgłoszone słowo nie musi być nowe, slangowe ani najczęstsze. Doceniamy istotność tematu oraz kreatywność języka!

Pobierz bezpłatny e-book
„Pułapki ortografii"
prof. Jerzego Bralczyka!

Uwaga, do ebooka zostały dołączone informacje handlowe w rozumieniu ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, toteż jego zamówienie wymaga wyrażenia poniższych zgód.

Wyślij

Weź udział w akcji „Młodzieżowe słowo roku 2019” i odbierz darmowy e-book!