długofalowy

Jak to się stało, że wyraz długofalowy oznacza w niektórych kontekstach „zaplanowany na dłuższy czas”? Byłoby to jasne, gdyby słowo fala oznaczało to samo co „czas, okres”, ale przecież tak nie jest.

Znaczenie przymiotnika długofalowy (‘trwający przez długi okres, obliczony, zaplanowany na dłuższy czas’) powstało w wyniku metaforyzacji z konkretnego znaczenia terminu z zakresu fizyki i radiotechniki. W dziedzinach tych omawiamy tu wyraz oznacza ‘składający się z fal długich, związany z falami długimi’, por. np. zakres długofalowy; promieniowanie długofalowe. Fale długie to najdłuższe z fal radiowych, co dało impuls do powstania nowego przenośnego znaczenia określającego właściwość czasu. I tak oto w wyniku neosemantyzacji słowo długofalowy stało się synonimem przymiotników długookresowy i długoterminowy.

Adam Wolański