dni czy dnie?

Mam pytanie, czy w opisie przedmiotu mogę użyć zdania „(…) na chłodne dnie i wieczory”. Chodzi o długie dni, bo chłodny deszczowy dzień to długi, bardzo długi dzień, dlatego napisałam chłodne dnie. Czy ta forma wyrażenia jest bardzo niedopuszczalna?
Pozdrawiam
Kłosek
Między formami dni i dnie nie ma różnicy znaczeniowej – ani długość dnia, ani temperatura nie decyduje o wyborze. Dnie to forma rzadsza, poza tym nie łączy się z liczebnikami: mówimy dwa dni, nie dwa dnie. Powieść Noce i dnie w zasadzie mogłaby nosić tytuł Noce i dni – z punktu widzenia gramatyki to obojętne. Oryginalny tytuł brzmi jednak harmonijniej dzięki zakończeniu obu rzeczowników na tę samą głoskę.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski