dni tygodnia i inne różności

1. Jak piszemy dni tygodnia w skrócie? Chodzi mi o skróty jedno-, dwu- lub trzyliterowe. Czy musi być po takim skrócie dana kropka?

2. Od którego dnia tygodnia zaczyna się tydzień.

3. Jeszcze potrzebne mi są skróty nazw miesięcy.
Ad 1. Zazwyczaj: pon., wt., śr., czw., pt., sob., niedz. – z kropkami, które wskazują, że skrót nie zawiera ostatniej litery skracanej nazwy.
Ad 2. W tradycji judeochrześcijańskiej pierwszym dniem tygodnia jest niedziela – Dzień Pański, nazwany tak na pamiątkę Niedzieli Wielkanocnej, czyli zmartwychwstania Jezusa. W kalendarzach natomiast niedziela jest zwykle na końcu, po innych dniach. Taki jest potoczny punkt widzenia współczesnego człowieka, który za początek tygodnia uważa poniedziałek – dzień, w którym po weekendzie zaczyna się pracę – a za koniec tygodnia niedzielę. Odkąd soboty stały się wolne, koniec tygodnia się wydłużył i niedziela razem z sobotą określana jest jako weekend, dosłownie 'koniec tygodnia'.
Ad 3. Skróty nazw miesięcy są mniej rozpowszechnione, gdyż w zamian używa się liczb. Skróty takie można tworzyć zgodnie z ogólnymi regułami, np. st., lt., mrz.(z kropkami) albo mc (bez kropki). Trzeba się jednak liczyć z tym, że czytelnik ich nie zrozumie.
Mirosław Bańko