dno w D l.mn.

Szanowni Państwo,

jak brzmi poprawna forma dopełniacza liczby mnogiej od wyrazu „dno”? Czy jest to „dnów” czy „den”, czy też jeszcze inna?

Pozdrawiam serdecznie!

Dopełniacz liczby mnogiej rzeczownika dno (psł. *dъno) brzmi: den (psł. *dъnъ). Obecność w języku prasłowiańskim w temacie wyrazu jeru twardego spowodowała, że w polszczyźnie mamy w obrębie tematu alternację zero morfologiczne [ø] – samogłoska [e] (por. dn- || den-).

Adam Wolański