do Chorwacji, ale na Słowację

Witam!
mam pytanie o to, jak poprawnie pisać / mówić: na Chorwację / do Chorwacji, na Ukrainę / do Ukrainy, na Słowację / do Słowacji, na Węgry / do Węgier itp. Czy rządzi tym jakaś zasada?
Pozdrawiam
Michał Czajka
Mówimy: do Chorwacji, ale na Słowację (rzadziej do Słowacji), na Węgry, na Ukrainę, na Białoruś, na Litwę (rzadziej do Litwy), na Łotwę (rzadziej do Łotwy). Z nazwami państw zasadniczo łączymy przyimek do, ale wyżej wymienione kraje europejskie stanowią wyjątek. Do wyjątków należą też państwa leżące na wyspie, np. na Kubę, ale tu rzecz bywa bardziej skomplikowana, por. na Islandii (na wyspie), ale w Islandii (w państwie). Więcej o tym – zob. hasło Litwa, Łotwa, Białoruś, Ukraina w (Małym) słowniku wyrazów kłopotliwych, wydanym przez PWN.
Mirosław Bańko, PWN