do Maćków czy Maćkowów?

Jedna z dzielnic Gdańska nosi nazwę Maćkowy. Jaką postać ma ta nazwa w dopełniaczu: Maćków, czy Maćkowów? W Słowniku poprawnej polszczyzny Doroszewskiego sprzed 20 lat podobna forma Rydułtowy ma w dopełniaczu formę Rydułtowów. Państwo w komputerowej wersji Słownika ortograficznego i Słownika poprawnej polszczyzny oznaczają te formę jako niepoprawną, wskazując, że poprawne formy dopełniacza to Rydułtów, a od nazwy Subkowy – Subków. Czy to efekt upraszczania i skracania form językowych?
Pozdrawiam serdecznie
Krzysztof Grabowski
W Słowniku poprawnej polszczyzny pod red. W. Doroszewskiego podano także (na s. 386) ogólną regułę odmiany nazw miejscowych zakończonych na -owy, zgodnie z którą „forma dopełniacza jest bezkońcówkowa”. W hasłach Charzykowy, Makoszowy forma dopełniacza została podana prawidłowo, w haśle Rydułtowy mamy zaś błąd, poprawiony w innych słownikach, gdyż powinno być do Rydułtów. W związku z tym oczywiście Maćkowy – do Maćków.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski