do macdonalda i kfc?

Szanowni Państwo,
zastanawia mnie pisownia niektórych nazw własnych używanych w znaczeniu pospolitym. Przeczytałem poradę nt. wyrazu iPod, ale chciałbym się upewnić co do innych przykładów. Kiedy wybieram się do najbliższego baru sieci McDonald, idę do mcdonalda? Jeśli jednak bardziej odpowiada mi oferta firmy KFC, to przekąszę coś w wybranym kfc? A co, jeśli któryś z tych wyrazów użyty w znaczeniu pospolitym rozpoczyna zdanie?
Z wyrazami szacunku
Czytelnik
Zasady pisowni nie rozstrzygają jednoznacznie tak skrajnych przypadków, ale już kilka razy mieliśmy okazję zmierzyć się z podobnymi problemami (proszę w archiwiu poradni poszukać tekstów o nazwach BMW i IBM). Odpowiadam więc, nawiązując do dawnych analiz problemu.
Zapisy „Idę do mcdonalda lub kfc” (baru marki McDonald’s, KFC) należy uznać za sensowne i prawidłowe. Nietrudno tu odróżnić markę od obiektu tej marki. Warto też pamiętać o spotykanych czasem, a opartych na wymowie zapisach mekdonald, kejefsi, w których raczej niepodobna używać wielkich liter. Wprawdzie, jak wynika z analizy tekstów internetowych, zapisy te (zwłaszcza drugi) bywają żartobliwe i/lub ironiczne, ale potwierdza to tylko użyteczność pisowni małymi literami.
Jeśli taki wyraz rozpoczyna zdanie, musimy go traktować jak każdy inny rzeczownik pospolity. Oznacza to, że powinniśmy pisać „Kfc, w którym pracuję…”, „Bmw mojego ojca…” (podobnie zapiszemy na początku zdania np. skrótowiec bhp).
Jan Grzenia