doktor nauk o kulturze fizycznej

Mój narzeczony niedawno uzyskał tytuł naukowy doktora nauk o kulturze fizycznej i chciałabym zamówić dla niego wizytówki. Jednak nie mam pojęcia, jak prawidłowo zapisać w skrócie jego tytuł naukowy (w książkach i internecie spotykam różne wersje): czy ma być to dr n. kf, czy dr n. k.f., czy może dr n. KF? Jestem pewna, że rozwianie moich wštpliwości nie zajmie Państwu dużo czasu… I z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź!

W Polsce nie jest przyjęte, żeby na wizytówce podawać informację, z jakiej dziedziny doktorat zrobił jej właściciel – wystarczy skrót dr przed imieniem i nazwiskiem. Wśród nielicznych wyjątków są lekarze medycyny i weterynarii, którzy wizytówkami posługują się w celu pozyskania pacjentów.

Jeśli ma to być wizytówka służbowa, to nazwa instytucji na ogół w dostatecznym stopniu informuje o tym, z jakiej dziedziny doktor jest w niej zatrudniony. Na wizytówce prywatnej zaś stopni i tytułów naukowych nie umieszcza się wcale.

Małgorzata Marcjanik, prof., Uniwersytet Warszawski