dolina Warty

Wielki słownik ortograficzny PWN podaje: „dolina -inie, -inę; -in: dolina Warty, ale: Dolina Kościeliska, Dolina Pięciu Stawów Polskich; Dolina Królów, Dolina Śmierci – jeśli nazwa własna składa się z dwu członów i człon drugi jest rzeczownikiem w dopełniaczu lub przymiotnikiem w mianowniku, oba człony pisze się wielką literą. Dlaczego piszemy „dolina Warty”, skoro drugi człon tej nazwy jest rzeczownikiem w dopełniaczu?

Wyrażenie dolina Warty nie jest w ogóle zestandaryzowaną nazwą obiektu fizjograficznego, lecz doraźnym połączeniem rzeczownika dolina (w zn. ‘wgłębienie w powierzchni ziemi powstałe wskutek erozji wody płynącej’) z nazwą rzeki, por. też: dolina Bugu, Narwi, Wkry.

Omawiane tu wyrażenie jest zapisywane od wielkiej litery wyłącznie w nazwie własnej obszaru chronionego krajobrazu Dolina Warty i Dolnej Noteci.

Adam Wolański