dolinki podkrakowskie

W jaki sposób zapisujemy nazwy podkrakowskich dolinek: dolina Aleksandrowicka, dolina Mnikowska itp.? Góra Zborów czy góra Zborów?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Maja Pietrzykowska
1) Jeśli geograficzna nazwa własna jest dwuczłonowa, a jej drugi składnik jest przymiotnikiem, np. Puszcza Niepołomicka, Wyżyna Śląsko-Krakowska, oba człony pisze się wielką literą. Cechą charakterystyczną takich nazw jest to, że człon pierwszy nie może zostać pominięty. Powinniśmy wobec tego zapisać: Dolina Aleksandrowicka, Dolina Mnikowska.
2) Jeśli geograficzna nazwa własna jest dwuczłonowa, a jej drugi element jest nie odmieniającym się rzeczownikiem w mianowniku, wtedy człon pierwszy piszemy małą literą, a drugi – wielką, np. góry Karakorum, wyspa Borneo (w takich nazwach człon pierwszy można pominąć). W związku z tym: góra Zborów.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski