dom wolno+stojący

dom wolno+stojący
16.06.2005
Pracuję w agencji obrotu nieruchomościami i drażni mnie forma rozdzielna w dom wolno stojacy. Czy forma dom wolnostojacy naprawdę jest nieprawidłowa? Na pewno nie może byc dom szybko stojący! Mam nadzieję.
Pozdrawiam,
Darek
Nie tylko Panu rozłączna pisownia domu wolno stojącego wydaje się nienaturalna. W Korpusie Języka Polskiego na 100 przykładów pisowni rozdzielnej mamy 59 przykładów pisowni łącznej, zasadniczo niepoprawnej, w każdym razie z punktu widzenia słowników ortograficznych. Warto tu sobie uświadomić, że korpus ów składa się w większości z tekstów pisanych, pozyskanych z wydawnictw, a więc opracowanych już przez wykwalifikowanych redaktorów i korektorów. Jeśli nawet takie osoby często nie widzą nic złego w domu wolnostojącym, to znaczy, że ortografowie mają powody zastanowić się nad tym, czy ich werdykt jest zasadny.
Argumentem jeszcze ważniejszym niż frekwencja form w korpusie jest to, że dom wolno stojący jest swego rodzaju terminem, w dodatku nieregularnym znaczeniowo, bo nie oznacza dosłownie on domu, który „wolno stoi”. Rzecz ma się więc podobnie jak z płytą długogrającą, która, owszem, gra dłużej od singla, ale od dawna ma łączną pisownię, gdyż też stała się terminem. Albo z zestawem głośnomówiącym, który też wolno nam pisać łącznie. Dajmy czas ortografom, aby zgodzili się na domy wolnostojące.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

ZAGŁOSUJ NA MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021!

To już ostatnia prosta! Rozwijana lista poniżej zawiera finałową dwudziestkę. Zapoznaj się z ich znaczeniem i zagłosuj na zwycięskie słowo!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!