dom

Cześć,

nazywam się Kasia i mam 11 lat. Mam takie pytanie: jak się odmienia dom przez przypadki – to w wołaczu l.poj. jaką formę trzeba zastosować?

Droga Kasiu,

dom się odmienia następująco: D. domu, C. domowi, B. dom, N. domem, Ms. domu, W. domu. Miejscownik i wołacz zachowały dawną końcówkę, dziś nietypową na tle innych rzeczowników męskich o tym zakończeniu tematu fleksyjnego, por. tom – tomie, łom – łomie i in.

Mirosław Bańko, PWN