dopełniacz partytywny

Dzień Dobry, od dłuższego czasu nurtuje mnie pytanie, czy użycie w poniższym przykładzie dopełniacza jest poprawne: „Daj mi mleka”. Wielu ludzi używa tu dopełniacza, choć wg mnie powinien być biernik. Proszę uprzejmie o wyjaśnienie mi tej kwestii.
Dziękuję,
Katarzyna Piotrowska
Czasownik dać łączy się zasadniczo z biernikiem, ale w tzw. użyciach partytywnych – z dopełniaczem, por. „Daj mi mleko” (np. cały karton) i „Daj mi mleka” (trochę). Podobnie „Pożycz mi samochód” (cały, nie można go podzielić) i „Pożycz mi pieniędzy” (trochę).
Mirosław Bańko, PWN