dopuszczający

Od kilku lat w szkołach używa się ocen od 1 do 6, przy czym oficjalna nazwa dwójki to dopuszczający, tak jak trójkę nazywa się dostatecznym. Nazwa dopuszczający wydaje mi się dosyć niezręczna. A już tworzenie od niej określeń w analogiczny sposób jak przy pozostałych nazwach ocen (np. „coś jest wykonane dobrze”, „rozumiem to dostatecznie” itp.) jest wręcz zabawne. Bo czyż można powiedzieć, że coś jest zrobione dopuszczająco?
Powiedzieć można, ale trzeba się liczyć z tym, że ktoś odpowie: „Tak się nie mówi”. Proponuję w zamian konstrukcje omowne: w stopniu dopuszczającym albo wręcz na stopień dopuszczający albo na ocenę dopuszczającą.
Mirosław Bańko, PWN