dorodna kobieta

Dzień dobry.
Czy można uznać, że określenie dorodna kobieta ma negatywny wydźwięk?
Samo słowo kobieta miało do XVIII wieku wydźwięk negatywny. Jego etymologia jest niepewna, niektórzy wywodzą je z niemieckiego kobe o znaczeniu 'chlew'.
Dorodny nie jest słowem nacechowanym negatywnie, wręcz przeciwnie. Kolokator Narodowego Korpusu Języka Polskiego pokazuje, że dorodne są zwykle prawdziwki, drzewa i owoce. Na generowanej przezeń liście najczęstszych połączeń są też dorodni mężczyźni, nie ma natomiast dorodnych kobiet. Można sprawdzić, że ta fraza ma w NKJP częstość niższą od progowej.
Dorodna kobieta w zasadzie nie ma w polszczyźnie wydźwięku negatywnego. Może jednak takiego nabierać w wypowiedziach i w percepcji niektórych osób, zwłaszcza że współczesny ideał kobiecej urody jest daleki od rubensowskiego.
Nieco podobnym określeniem jest apetyczna kobieta. Nie da się ukryć, że obydwa świadczą o reifikacji referenta: o dorodnych prawdziwkach i owocach, tak jak o apetycznych potrawach, mówi się przecież wtedy, gdy się uważa, że się doskonale nadają do zjedzenia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski