dot. i tel.

Czy poprawny jest zapis dot: zamiast dot.: (dotyczy:), tel: zamiast tel.:? Czy poprawne jest stosowanie spotykanego czasem zapisu tel: na wizytówkach?
Nasze reguły interpunkcyjne przewidują różne możliwości postępowania w wypadku, gdy dochodzi do zbiegnięcia się znaków interpunkcyjnych (najbardziej szczegółowo informuje o tym Wielki słownik ortograficzny PWN). Wynika z nich, że połączenie kropki kończącej skrót i dwukropka powinno być zachowane, toteż zapisy dot.: oraz tel.: należy uznać za wzorcowe. Inna rzecz, czy rzeczywiście po tych skrótach zawsze jest potrzebny dwukropek.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski