dotknąć

Szanowni Państwo!
Mam problem z czasownikiem dotykać. Jakim rządzi przypadkiem w połączeniu typu: „Katastrofa dotknęła trzech milionów osób” czy „…trzy miliony osób”?
Dziękuję.
Dotknąć w znaczeniu 'doświadczyć' wymaga biernika zatem „Katastrofa dotknęła trzy miliony osób”. Dokładny opis czasowników dotknąć i dotykać, obejmujący osiem znaczeń (nie licząc związków frazeologicznych) znajdzie Pani w Innym słowniku języka polskiego PWN pod moją redakcją.
Mirosław Bańko