dr n. hum., mgr inż. XYZ

dr n. hum., mgr inż. XYZ

15.01.2023
15.01.2023

Dzień dobry,

zwracam się z pytaniem, które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Czy w kontekście prawnym lub językowym, poprawne jest sumowanie tytułu zawodowego i stopnia naukowego? Dokładnie chodzi mi o przykład mojej osoby. Ukończyłem studia I i II stopnia na politechnice uzyskując tytuł mgr inż. Następnie obroniłem doktorat z nauk humanistycznych uzyskując stopnień dr. Czy mogę posługiwać się podpisem dr inż. XYZ (lub po habilitacji również w dyscyplinie nauk humanistycznych) dr hab. inż.?

Poradnia PWN nie rozstrzyga dylematów natury prawnej. W kontekście językowym skrót dr inż. XYZ – w odniesieniu do osoby, która ukończyła studia politechniczne z tytułem magistra inżyniera, a następnie obroniła doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych – będzie wprowadzał odbiorcę w błąd. Widząc taki zapis, będzie się on bowiem spodziewał, że osoba ta ma doktorat z nauk technicznych.

Jeśli chcielibyśmy posłużyć się jednocześnie stopniem naukowym doktora i tytułem zawodowym magistra inżyniera, bo związane są one ze skrajnie różnymi obszarami nauki i wiedzy i bardzo zależy nam na podkreśleniu tego faktu, to jednoznaczny pod względem informacyjnym i poprawny językowo skrót przyjmie następującą formę: dr n. hum., mgr inż. XYZ.

Szerzej o podobnych zagadnieniach pisaliśmy też w poradzie pt. dr hab. n. XYZ, mgr szt. Jan Kowalski.

Adam Wolański
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego