dr n. hum., mgr inż. XYZ

Dzień dobry,

zwracam się z pytaniem, które nurtuje mnie od dłuższego czasu. Czy w kontekście prawnym lub językowym, poprawne jest sumowanie tytułu zawodowego i stopnia naukowego? Dokładnie chodzi mi o przykład mojej osoby. Ukończyłem studia I i II stopnia na politechnice uzyskując tytuł mgr inż. Następnie obroniłem doktorat z nauk humanistycznych uzyskując stopnień dr. Czy mogę posługiwać się podpisem dr inż. XYZ (lub po habilitacji również w dyscyplinie nauk humanistycznych) dr hab. inż.?

Poradnia PWN nie rozstrzyga dylematów natury prawnej. W kontekście językowym skrót dr inż. XYZ – w odniesieniu do osoby, która ukończyła studia politechniczne z tytułem magistra inżyniera, a następnie obroniła doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych – będzie wprowadzał odbiorcę w błąd. Widząc taki zapis, będzie się on bowiem spodziewał, że osoba ta ma doktorat z nauk technicznych.

Jeśli chcielibyśmy posłużyć się jednocześnie stopniem naukowym doktora i tytułem zawodowym magistra inżyniera, bo związane są one ze skrajnie różnymi obszarami nauki i wiedzy i bardzo zależy nam na podkreśleniu tego faktu, to jednoznaczny pod względem informacyjnym i poprawny językowo skrót przyjmie następującą formę: dr n. hum., mgr inż. XYZ.

Szerzej o podobnych zagadnieniach pisaliśmy też w poradzie pt. dr hab. n. XYZ, mgr szt. Jan Kowalski.

Adam Wolański