dr n. społ., mgr ekon., inż. XYZ

Posiadam tytuł zawodowy inżynier elektromechanik, jestem magistrem ekonomii i jestem doktorem nauk społecznych. Czy mogę używać tytułu dr inż.?

Poradnia PWN nie rozstrzyga dylematów natury prawnej. W kontekście językowym skrót dr inż. XYZ – w odniesieniu do osoby, która ukończyła studia politechniczne z tytułem inżyniera, studia ekonomiczne z tytułem magistra, a następnie obroniła doktorat w dziedzinie nauk społecznych – będzie wprowadzał odbiorcę w błąd. Widząc taki zapis, będzie się on bowiem spodziewał, że osoba ta ma doktorat z nauk technicznych.

Jeśli chcielibyśmy posłużyć się jednocześnie stopniem naukowym doktora i tytułami zawodowymi, bo związane są one ze skrajnie różnymi obszarami nauki i wiedzy i bardzo zależy nam na podkreśleniu tego faktu, to jednoznaczny pod względem informacyjnym i poprawny językowo skrót przyjmie następującą formę: dr n. społ., mgr ekon., inż. XYZ.

Szerzej o podobnych zagadnieniach pisaliśmy też w poradzie pt. dr hab. n. XYZ, mgr szt. Jan Kowalski.

Adam Wolański