drobiazgi interpunkcyjne

Chciałabym zapytać, czy poprawne są zapisy (z góry dziekuję):
1. Moje dziecko zaczęło mówić: agu, bu, ra. Czy też „słowa” dziecka powinny być w cudzysłowie?
2. Gra w „a kuku” czy w A kuku, czy gra A kuku?
3. Gra w „państwa, miasta"? Gra w inteligencję?
4. I zapytam z uśmiechem: widzieliście go? Czy może po dwukropku: „Widzieliście go?"
ad 1. Cudzysłów nie jest konieczny, zresztą natłok cudzysłowów źle wygląda. Można użyć kursywy, jeśli jest dostępna. Można też przytoczyć słowa dziecka bez żadnych wyróżnień, po dwukropku.
ad 2, ad 3. Na ogół odradzamy użycie cudzysłowów bez potrzeby, gdyż sprawiają on takie wrażenie, jakby ktoś chciał się zdystansować od tego, o czym mówi. Dłuższe nazwy gier trzeba jednak ująć w cudzysłów, aby je wyodrębić składniowo, np. Grano w inteligencję, kotka i myszkę, w „człowieku, nie irytuj się". Do tej grupy należy też „a kuku”, dlatego napisalibyśmy: Grano także w „a kuku".
ad 4. Obie wersje są poprawne. W powieściach wypowiedzi bohaterów przytacza się jeszcze inaczej – po myślniku, od nowego wiersza.
Mirosław Bańko