droga krzyżowa

Witam!
Mam pytanie: jakimi literami – małymi czy wielkimi – należy pisać wyrażenie droga krzyżowa – zarówno w znaczeniu ‘nabożeństwo’, jak i ‘pasja Chrystusa’, ewentualnie też w znaczeniu metaforycznym.
Za odpowiedź i uzasadnienie z góry dziękuję. Pozdrawiam,
AC.
Wyrazy i wyrażenia nazywające nabożeństwa piszemy – na mocy reguły – małymi literami, np. msza święta, roraty. W praktyce językowej często spotyka się też zapisy Droga Krzyżowa, co jest przykładem emocjonalnego użycia wielkiej litery. Zapis wielkimi literami ma sens tylko w znaczeniach religijnych, w znaczeniu przenośnym nie ma potrzeby go stosować.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski
zgłoś uwagę

Znaleziono w książkach Grupy PWN

Trwa wyszukiwanie...