droga w kierunku na…

Często można usłyszeć zwroty typu droga w kierunku na Warszawę albo pociąg jedzie w kierunku na Kraków itp. Mnie one rażą i wydaje mi się, że można powiedzieć potocznie droga na Warszawę, a jeżeli chcemy użyć słowa kierunek, to tylko droga w kierunku Warszawy. Czy mam rację?
Konstrukcja w kierunku na… jest nie tylko częsta, ale też spotykana u znanych i cenionych autorów. Oto próbka cytatów:
  • Przeszło 60 bombowców w zwartych piątkach leciało kilkaset metrów ponad obłokami, w kierunku na Londyn (A. Fiedler)
  • Na rozkaz starosty i prezydenta macie natychmiast stąd wyjść ulicą Stodólną w kierunku na rynek (I. Newerly)
  • Najbliższy pociąg w kierunku na Ostrowy odchodził dopiero za godzinę (L. Kruczkowski)
  • Tam właśnie Hitler przygotowywał w początku grudnia 1944 roku słynną ofensywę przez Ardeny w kierunku na Antwerpię (K. Moczarski)
  • Na południowy zachód od Jeleniej Góry, w kierunku na Krosno, ciągną się po obu stronach Bobra szczątki potężnej fortyfikacji, długości przeszło stu kilometrów (P. Jasienica)
  • W epoce kiedy na przełomie sierpnia i września zaczęły się silne słoty, Janusz znalazł się ze swoją kompanią w forsownych marszach w kierunku na Łomżę, potem już ku granicy Prus Wschodnich (J. Iwaszkiewicz).

Nawet w podręczniku Uczymy się polskiego, przeznaczonym dla obcokrajowców, znajdziemy zdanie: „Jedziemy samochodem nadwiślańską drogą przez Dęblin i Puławy, w kierunku na południe”.
Mirosław Bańko, PWN