drzwi a drzewo

 
drzwi a drzewo
11.01.2010
Interesuje mnie wymowa słowa drzwi. Dla większości słów z nagłosową grupą drz słowniki poprawnościowe podają wymowę wzorcową [d-ż] i potoczną [dż-ż], uznając za błędny wariant [dż]. Ku mojemu zdziwieniu WSPP podaje zupełnie odwrotny wzorzec ortofoniczny dla słowa drzwi: [dżwi], pot. [dż-żwi], nie: [d-żwi]. Z czego wynika ta nieregularność i czy aby na pewno wymowę regularną [d-żwi] należy uznać za hiperpoprawną? Dodam, że prof. Bańko w poradzie nr 5684 opowiedział się właśnie za wymową regularną.
Zespół liter drzw jest wymawiany trojako: pedantycznie [d-ż-v], a swobodnie [dż-ż-v] lub [dż-v] (dla jasności rozdzieliłem kreskami głoski). Zarówno więc wymowa [d-ż-v'-i], jak i wymowa [dż-ż-v'-i] bądź [dż-v'-i] jest poprawna. Uproszczenie fonetyczne widoczne w ostatnim zapisie jest dopuszczalne jednak tylko wtedy, gdy grupa drzw znajduje się przed spółgłoską. Możemy więc powiedzieć [dż-v'-i], ale nie [dż-e-v-o].
Z tych trzech wariantów, jak Pan zwrócił uwagę, słownik nie akceptuje wymowy [d-ż-v'-i]. Nie umiem powiedzieć dlaczego i obawiam się, że jest to wynik pomyłki. Analogiczna grupa spółgłosek występuje w wyrazach trzmiel i trznadel, ale te w wymienionym słowniku mają wymowę trojaką, tzn. wariantu [t-sz-m'-j-e-l] ani [t-sz-n-a-d-e-l] nie uznaje się tu za błąd.
Mirosław Bańko, PWN
zgłoś uwagę
Przeglądaj słowniki
Przeglądaj Słownik języka polskiego
Przeglądaj Wielki słownik ortograficzny
Przeglądaj Słownik języka polskiego pod red. W. Doroszewskiego

Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Zapraszamy do udziału w plebiscycie na Młodzieżowe Słowo Roku 2021!

Pobierz e-book i bądź na bieżąco!

Zakamarki młodej polszczyzny.

Nie przegap swoich promocji i zniżek!
Administratorem danych osobowych jest Wydawnictwo Naukowe PWN S.A. z siedzibą w Warszawie (02-460), ul. G. Daimlera 2. Dane mogą być udostępniane na rzecz PZWL Wydawnictwo Lekarskie Sp. z o. o. oraz ePWN sp. z o.o. w celu ułatwienia Użytkownikowi założenia konta w serwisie tych spółek. Więcej informacji o zasadach przetwarzania danych, w tym przysługujących prawach, znajdziesz w Polityce Prywatności.
Wyślij

WEŹ UDZIAŁ W AKCJI "MŁODZIEŻOWE SŁOWO ROKU 2021"!