drzwi do… czy drzwi od…?

Które wyrażenie jest poprawne – drzwi od pokoju czy drzwi do pokoju? Np. w zdaniu „Piotr uchylił drzwi od (do?) sąsiedniego pokoju”.
Częściej drzwi występują z przyimkiem do, ale są wyjątkowe konteksty, w których przyimek od jest co najmniej tak samo częsty lub nawet przeważa liczebnie, np. drzwi od samochodu i drzwi od windy. Nasuwa mi się podejrzenie, że o drzwiach do czegoś mówi się z perspektywy osoby, która zamierza przejść przez drzwi, aby dostać się do jakiegoś miejsca, lub choćby zajrzeć przez nie do wnętrza, a o drzwiach od czegoś z perspektywy osoby, która nie ma zamiaru przez drzwi przechodzić ani zaglądać. Domysł ten jednak wymaga sprawdzenia.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski