duża ilość informacji

Witam,
która forma jest poprawna: duża liczba informacji czy duża ilosć informacji? Czy informacje mogą być traktowane jak rzeczownik niepoliczalny, gdy mowa np. o dużej ilości informacji jako natłoku danych, szumie informacyjnym, a nie zbiorze konkretnych informacji, które można byłoby wymienić i wyliczyć?
W filozofii ilość przechodzi w jakość (Hegel), a w gramatyce liczba przechodzi w ilość. Nie tylko duża (wielka) ilość rzeczy skądinąd policzalnych jest faktem językowym, ale także duże (wielkie) ilości, np. książek, gór lodowych, pirackich kaset, papierosów, maszyn, środków chemicznych (przykłady za NKJP).
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski