dwa pałace

Jaką zasadą należy się kierować, pisząc nazwy typu Pałac Staszica, pałac Krasińskich (oba przykłady ze Słownika ortograficznego PWN) (…) ? W słowniku jest zasada, że jeżeli wyraz stojący na początku nazwy wielowyrazowej jest tylko nazwą gatunkową, piszemy go małą literą. Nie rozumiem, dlaczego pałac Krasińskich jest nazwą gatunkową, a Pałac Staszica nie. Będę wdzięczna za wyjaśnienie.
Agata Gogołkiewicz
Pani Agato,
Między tymi dwoma pałacami tę widzę różnicę, że mówiąc o pałacu Krasińskich, myślimy o pałacu do nich należącym, o pałacu, w którym mieszkali – w przypadku Pałacu Staszica zaś o pałacu jego imienia. Gdyby na cześć Krasińskich ktoś chciał nazwać jakąś budowlę ich imieniem (tak jak było w przypadku Staszica), mówilibyśmy o Pałacu im. Krasińskich lub o Pałacu Krasińskich. Gdyby komuś przyszło do głowy uczcić pana Nowaka przez otwarcie domu jego pamięci, byłby to Dom Nowaka. Jego własny dom rodzinny jest jednak tylko domem Nowaka.
Pozdrawiam -
Jerzy Bralczyk