dwa – trzy zdania

Szanowni Państwo,

czy w zapisach typu dwa-trzy zdania, pięć-siedem lat przed półpauzą i po niej należy zachować odstęp, czy nie?

Można użyć półpauzy (kreski średniej długości) bez spacji albo myślnika (w formie pauzy lub półpauzy) ze spacjami, albo nawet przecinka, zob. Adam Wolański, Edycja tekstów (PWN, 2008, s. 54-57):

dwa–trzy zdania

dwa – trzy zdania

dwa — trzy zdania

dwa, trzy zdania.

Wariant „dwa — trzy zdania” przytacza też Wielki słownik ortograficzny PWN.

Nawiasem mówiąc, tzw. indeks cytowań, którym z niejaką nadgorliwością ministerialni urzędnicy chcą mierzyć dokonania naukowców w Polsce, daje Edycji tekstów jedno z najwyższych miejsc w naszej poradni, porównywalne chyba tylko z Wielkim słownikiem ortograficznym PWN.

Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski