dwie Polski

Jeden z polityków powiedział „Nie ma dwóch Polsk”. Jak odmienia się słowo Polska w l.mn.?
Hanna Wojewoda
Polska – choć z pochodzenia przymiotnik – odmienia się rzeczownikowo, więc wzór jej odmiany w lm mogą stanowić inne rzeczowniki na -ska, np. maska lub klęska. Jak widać jednak, dopełniacz lm tworzą one różnie, por. masek, ale klęsk. Myślę, że ów polityk, o którym Pani wspomniała, postąpił słusznie, tworząc formę Polsk, a nie Polsek. Już ta pierwsza wydaje się zaskakująca, więc lepiej nie eksperymentować bardziej, niż trzeba, i nie wkładać Polsce tzw. wstawnego -e-.
Mirosław Bańko, PWN