dwuznaczne zdania

Czy można jednoznacznie określić (na jakiej podstawie?), do kogo odnoszą się formy zaimka swój w następujących zdaniach:
Monika spotkała przyjaciółkę idącą ze swoim mężem. (mąż przyjaciółki czy Moniki?)
Profesor kazał jej przynieść swoją pracę. (praca profesora czy jej?)
Matka kazała im uporządkować swoje zabawki. (zabawki matki czy ich?)

Czy lepsza byłaby tutaj zamiana na jej mężem / jego (jej) pracę / jej (ich) zabawki?
Każde z tych zdań dopuszcza dwie interpretacje. Podane przez Panią sposoby ujednoznacznienia są skuteczne w wypadku drugiego i trzeciego zdania, natomiast w wypadku pierwszego zdania procedura jest niepełna. Uzupełnię więc: „Monika spotkała przyjaciółkę idącą z jej mężem” (tzn. z mężem Moniki), „Monika spotkała przyjaciółkę idącą z mężem” (tzn. z mężem przyjaciółki).
W drugim i trzecim przykładzie można poradzić sobie jeszcze inaczej, nie rezygnując z zaimka swój: „Profesor kazał, aby przyniosła jego/swoją pracę”, „Matka kazała, aby uporządkowały jej/swoje zabawki”. Może i dla pierwszego przykładu uda się Pani wymyślić inne rozwiązanie.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski