dyrektywy unijne

Chciałabym się dowiedzieć, jak poprawnie zapisywać nazwy dyrektyw unijnych. Czy jeżeli powołujemy się w tekście na dyrektywę, to należy jej nazwę pisać wielką literą, czy małą, np. w Dyrektywie IPPC?
Pozdrawiam,
Katarzyna Dziewicka
Przede wszystkim należy ustalić, jaka jest indywidualna i pełna nazwa takiego aktu prawnego (musi ona poprzedzać tekst dyrektywy). Tę nazwę, jako własną, zapisujemy zgodnie z regułą stosowaną w odniesieniu do tytułów książek i ich części, a więc wielką literą wyróżnimy tylko pierwszy wyraz. Gdyby to wyjaśnienie nie rozwiewało wszystkich wątpliwości, proszę pisać małą literą: dyrektywa IPCC, ponieważ rzeczą najważniejszą jest możność jednoznacznego wskazania odpowiedniego aktu prawnego. Jeśli sporządza pani pisma urzędowe, należy pisać raczej wielką literą (co prawda w pismach takich trzeba stosować pełne nazwy aktów prawnych). Proszę też przejrzeć archiwum porad, gdyż przed kilkoma miesiącami doradzałem na temat pisowni nazw traktatów unijnych – te uwagi mogą przydać się do lepszego zrozumienia problemu.
Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski