dyskryminować

Aktualnie, w okresie świątecznym, można raz po raz usłyszeć – zwłaszcza na zachodzie – o dyskryminowaniu katolików. Zastanawiam się, czy jest możliwe, by większość mogła być dyskryminowana. Czy z definicji tego zjawiska nie wynika, że podlegać może mu tylko mniejszość?
Po pierwsze, katolicy nie w każdym kraju stanowią większość. Po drugie, słownikowe definicje dyskryminacji nie ograniczają tego zjawiska do działań wymierzonych przeciwko mniejszościom. Myślę, że nie jest to przeoczenie leksykografów. Często mówi się np. o dyskryminowaniu kobiet, a przecież, statystycznie rzecz biorąc, nie stanowią one mniejszości.
Mirosław Bańko, PWN