dystans – do czy wobec?

Kiedy powinno się mówić dystans do czegoś, a kiedy należałoby powiedzieć dystans wobec czegoś? Nowy słownik poprawnej polszczyzny wprowadza tu rozróżnienie, ale przyznaję, nie do końca jest ono dla mnie czytelne.
Wymieniony przez Panią słownik wymienia obie konstrukcje jako używane w znaczeniu 'rezerwa, chłodny stosunek do kogoś'. Nie ma między nimi różnicy znaczeniowej. Możemy więc powiedzieć o kimś, że zachowywał dystans do jakichś spraw albo że zachowywał dystans wobec nich.
Mirosław Bańko