dyzenteria, nie dezenteria

Czy słowo dyzenteria miało kiedyś postać dezynteria? Natrafiłem na taką w jednej starej książce i nie wiem, czy to błąd, czy archaizm. Nb. ta książka to PWN-owska Mała encyklopedia przyrodnicza pod red. Kazimierza Maślankiewicza, z 1957 r.
Dezenteria nie ma oparcia ani w pochodzeniu tego słowa, ani w zwyczaju językowym. Linde ma tylko dyzenterię (pisaną dysenterya), podobnie jak Doroszewski. Słownik poprawnej polszczyzny pod redakcją tego ostatniego ostrzega wręcz przed dezenterią, a ostrzeżenie to powtarza Nowy słownik poprawnej polszczyzny pod redakcją Markowskiego. Wyrazów na dez- jest jednak w polszczyźnie więcej niż na dyz- i tu pewnie tkwi przyczyna błędu. Warto pamiętać, że dyzenteria ma łatwy polski synonim – czerwonka.
Mirosław Bańko, PWN