dyżur i ostry dyżur

Szanowni Państwo,

co dokładnie oznacza dyżur?

Podstawowa definicja pojęcia dyżur wskazuje na pełnienie obowiązków i okres pełnienia.

Definicja pojęcia ostry dyżur wskazuje na okres i „obowiązek przyjmowania wszystkich chorych”, czyli raczej gotowość.

Z kolei w Kodeksie pracy (art. 1515) znajdziemy już wprost „gotowość” i wzmiankę o tym, że jest możliwe „mieć dyżur”, a nie wykonać pracy.

Dwie ostatnie definicje zdają się lekko kontrastować z pierwszą, w myśl której nie tylko gotowość jest potrzebna, ale też pełnienie. Czy w tej pierwszej definicji po średniku (lub nawet przed : ) nie miało być:

„też: okres pozostawania w gotowości do pełnienia tych obowiązków”?

Z góry dziękuję!

Zgodnie z regulaminem Poradni Językowej PWN nie podejmujemy się interpretacji tekstów ustaw ani aktów niższego rzędu. Język prawny, czyli język, w którym formułowane jest prawo, jest językiem specjalistycznym, ze swoją specyficzną semantyką. Przypomnijmy tu – tytułem przykładu – anegdotę z okresu międzywojennego, zgodnie z którą w czasie prac nad ustawą o rybołówstwie zapomniano, że w Polsce łowi się również raki. Aby nie trzeba było poprawiać tylu przepisów, w słowniczku pojęć dopisano: „W rozumieniu niniejszej ustawy rak jest rybą”.

Znaczenia wyrazów w języku prawnym oraz w języku ogólnym mogą się czasami różnić. Kompetencje w zakresie interpretacji zapisów prawa, w tym znaczenia określonych pojęć, mają przede wszystkim sądy.

My – jako Poradnia – możemy tylko odnieść się do tego, czym jest dyżur oraz ostry dyżur w języku ogólnym. Otóż dyżur to jest ‘pełnienie jakichś obowiązków lub gotowość do ich pełnienia w określonym czasie i na określonych zasadach, gdy inne osoby lub instytucje, które mogłyby je wykonywać, nie pracują’. Ostry dyżur to z kolei ‘forma działalności szpitala polegająca na tym, że w danym terminie przyjmuje on przez cały czas chorych wymagających nagłej i natychmiastowej pomocy oraz leczenia’.

Adam Wolański