dzięki a przez

Czy jest tak, że słowa przez używamy wtedy, gdy chcemy wyrazić coś nieprzyjemnego, np. „Przez ciebie złamałam nogę”, natomiast słowo dzięki stosujemy tylko wtedy, gdy dana sytuacja jest dla kogoś pomyślna – „Dzięki tobie dostałam pracę”? Czy może są sytuacje, gdy możemy je stosować wymiennie?
Ironia pozwala na używanie tych przyimków niezgodnie z ich normalną funkcją. Myślałem nawet nad obrazowym przykładem, ale nic dobrego nie wymyśliłem. Może Pani uda się lepiej.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski