dzielić, nie dzielić?

Powstała różnica zdań. Jedna strona twierdzi, że w ważnych pismach (podanie, list) dzielenie wyrazów jest nieeleganckie, druga zaś, że wielgachne odstępy między wyrazami w jednych wersach gryzące się z ciasnymi w innych dają wrażenie chaosu i niedopracowania, a więc są elegancji zaprzeczeniem zarówno w grafice, jak i w relacjach międzyludzkich. Czy można prosić o rozstrzygnięcie lub choćby skomentowanie tego sporu?
Przy sporządzaniu wszelkiego typu dokumentów obowiązują nas – jako nadawców – określone zasady. Powinniśmy przestrzegać wymogów językowego savoir-vivre’u, pisać poprawnie pod względem językowo-stylistycznym oraz ortograficznym. W końcu także winniśmy tak opracować dokument od strony edytorsko-typograficznej, aby był dla odbiorcy czytelny i wyglądał estetycznie.
Sprawa wyrównania wierszy tekstu oraz dzielenia wyrazów wchodzi w zakres poprawności edytorsko-typograficznej. W przypadku podań, listów, pism itp. obowiązują w zasadzie te same zasady co w przypadku innego typu dokumentów. Nie spotkałem się ze stwierdzeniem, że dzielenie wyrazów – w jakichkolwiek dokumentach kierowanych do niedziecięcego odbiorcy – jest nieeleganckie. Dzielenie wyrazów na końcu wiersza tekstu wprowadzono właśnie dlatego, aby uniknąć, przy obustronnie wyrównanych wierszach, nieeleganckich i – co ważniejsze – utrudniających i spowalniających czytanie odstępów ponadstandardowej wielkości.
Można zatem w podaniach i listach dzielić wyrazy. Jeśli jednak ktoś uzna to za nieodpowiednie, może z tego zrezygnować. Powinien wówczas złożyć tekst w tzw. chorągiewkę, czyli wyrównać go lewostronnie bez przeniesień. Na pewno niedopuszczalnym wariantem jest obustronne justowanie wierszy bez dzielenia wyrazów. Tekst ma wówczas dziury niczym szwajcarski ser.
Adam Wolański