dzień

- „Kontrolę przeprowadzono od 2 listopada do 2 grudnia”.
- „Kontrolę przeprowadzono od dnia 2 listopada do dnia 2 grudnia”.
Które z tych zdań jest poprawne? Czy pisownia dnia 5 grudnia nie jest pleonazmem?
Pozdrowienia AS.
Oba zdania są poprawne, ale drugie ma wydźwięk urzędowy. Urzędnicy lubią wiedzieć, co jest czym, i dlatego używają słów, które normalnie nie są potrzebne: w miesiącu grudniu, w mieście Łodzi, nad rzeką Wartą itp. Może zresztą ten nadmiar leksykalny ma wzbudzać szacunek do urzędu? Zwykli ludzie mówią po prostu 5 grudnia, w Łodzi, nad Wartą, a także od 2 do 5 grudnia.
Mirosław Bańko