dźwięczne [z] w wygłosie

Szanowna Poradnio,
mam pytanie dotyczące fonetyki języka polskiego. W pewnej książce zawierającej porady logopedyczne znalazłam ćwiczenia na głoskę [z]. W ćwiczeniach tych były pojedyncze wyrazy zakończone na literę z, zapisane w słupku, i z polecenia wynikało, że to są przykłady słów zawierających głoskę [z] w wygłosie. Uczono mnie, że polski wygłos jest bezdźwięczny. Moim zdaniem takie ćwiczenia nie powinny się znaleźć w książce – czy mam rację?
Będę wdzięczna za odpowiedź.
Niewiele mogę wymienić słów, które w tzw. wygłosie absolutnym, czyli przed pauzą, mają dźwięczne [z]. Są to chyba tylko onomatopeje, np. bzzz imitujące brzęczenie muchy. Ćwiczenie artykulacji [z] na wyrazach typu raz, obraz, nakaz jest niebezpieczne, może utrwalić złe nawyki. Co innego np. raz, dwa, gdzie spółgłoska szczelinowa jest dźwięczna, ponieważ występuje przed dźwięcznym [d].
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski