dzwonić pod numer, kontakt z numerem

Która z wersji jest poprawna „Proszę o kontakt pod numer 59 909 909” czy „Proszę o kontakt pod numerem 59 909 909”?

Kiedy telefonujemy, dzwonimy pod czyjś, jakiś numer (nie: *na numer). Tą konstrukcją składniową nie możemy się jednak posłużyć w wypowiedzeniu przytoczonym w pytaniu. W tym wypadku musimy napisać: Proszę o kontakt z numerem 59 909 909. W zdaniu tym wyraz numer wskazuje – na zasadzie metonimii – danego abonenta.

Adam Wolański