egoizm

Szanowni Państwo!
Trzytomowy słownik języka polskiego PWN z 1988 roku podaje, że egoizm to postawa człowieka myślącego wyłącznie o sobie, kierującego się jedynie własnym interesem ze szkodą dla innych. Element „szkody dla innych” nie występuje już w definicji proponowanej przez Poradnię PWN. Czy oznacza to, że zmianie uległo znaczenie tego słowa i na przykład można już być egoistą na bezludnej wyspie? Co z pojęciem zdrowy egoizm?
Nie znalazłem w poradni definicji egoizmu ani egoisty. Myślę, że słowa „ze szkodą dla innych”, występujące w definicjach słownikowych, dobrze by było zastąpić przez „nawet ze szkodą dla innych”, co by sugerowało, że szkodzenie innym nie jest celem działań egoisty, lecz ich efektem ubocznym.
Nie jestem pewien, czy dobrze rozumiem słowa zdrowy egozim. Ktoś, kto dba o swój interes, ale nie miażdży wszystkich i wszystkiego na drodze, reprezentuje chyba taką postawę. Zapewne odmawianie sobie wszystkiego jest niezdrowe i jeśli jest Pani osobą, która zawsze poświęcała się dla innych, to myślę, że niejeden psycholog w prasie nie tylko kobiecej powiedziałby Pani: dość, czas pomyśleć o sobie!
A czy można być egoistą na bezludnej wyspie? W dobie telefonów komórkowych i bezprzewodowego internetu – na pewno tak. Byle tylko był zasięg!
Mirosław Bańko, PWN