ekfrastyczny

Który przymiotnik od rzeczownika ekfraza został utworzony poprawnie: ekfrastyczny czy ekfrazowy?
Skoro peryfrazaperyfrastyczny, holofrazaholofrastyczny, to i ekfrazaekfrastyczny. Ta forma dominuje na polskich stronach WWW. Nie powiedziałbym jednak, że ekfrazowy to forma błędna – sufiks -owy można doklejać do bardzo różnych rdzeni rzeczownikowych, rodzimych i obcych. Jedynie zwyczaj – ukształtowany pewnie na zasadzie analogii do podobnych słów już przyswojonych polszczyźnie oraz do niektórych wyrazów obcych – daje przewagę formie ekfrastyczny.
Mirosław Bańko, Uniwersytet Warszawski