ekonomia biegu

Ekonomia biegu czy ekonomika biegu? Wiem, że są to dwa różne słowa, natomiast nie mogę się zdecydować na jedno prawidłowe. W różnych artykułach również słowa te są używane zamiennie.

‘Umiejętność racjonalnego użytkowania czegoś, oszczędnego posługiwania się czymś’ to ekonomia, por. np. ekonomia działań, jazdy, zużycia czegoś; ekonomia gestu, mowy, słowa; ekonomia środków ekspresji, środków artystycznych. Określenia ekonomia używamy również w kontekście biegania, ponieważ ma ono związek z tym, jak wydajne jest ciało biegacza w wykorzystywaniu dostępnego tlenu przy poruszaniu się w określonym tempie.

Adam Wolański