ekoskóra jak ekosystem

Szanowni Eksperci,
jak zapisać przedrostek eko-, oznaczający produkt ekologiczny: ekoskóra, eko-skóra czy może jeszcze inaczej? A może lepiej nie używać takiego dziwoląga w ogóle?
Czy skrót od wyrażenia obroty na minutę może mieć postać obr./min?
Dziękuję i pozdrawiam serdecznie
Joanna
Czątkę eko- zapisujemy łącznie, bez dywizu, por. następujące hasła z Wielkiego słownika wyrazów obcych PWN: ekologia, ekopolityka, ekorozwój, ekosfera, ekosystem, ekotop, ekoturystyka. Jak widać, oba człony tych złożeń są przeważnie obce, a więc jednorodne ze względu na opozycję „obce – rodzime”. Hybrydą jest tylko ekorozwój, ale nie przeszkodziło mu to upowszechnić się w języku.
Ekoskóra ze względu na swoją zwięzłość może być cennym elementem w haśle reklamowym, tytule, szyldzie itp. Jeśli nic nie zmusza nas do takiej zwięzłości, możemy sięgnąć też po skórę ekologiczną.
Osobną kwestią jest oczywiście to, co wyrażenie takie miałoby znaczyć. Zarówno bowiem skóra naturalna jest ekologiczna, jak i skóra sztuczna, choć każda z trochę innych powodów.
Co zaś się tyczy obrotów na minutę, to skrót obr./min – pierwsze z kropką, drugie bez – jest odpowiedni.
Mirosław Bańko, PWN