ekosystem a system bankowy

Szanowni Państwo,

czy poprawnym będzie wykorzystanie słowa ekosystem w kontekście "ekosystem otwartej bankowości", gdzie otwarta bankowość jest rozumiana jako ogółu usług i technologii w obszarze finansów, opartych o otwarte interfejsy programistyczne, umożliwiające stronom trzecim budowę aplikacji i serwisów wykorzystujących dane lub usługi udostępnianie przez instytucje. Czy może w języku polskim ekosystem odnosi się wyłącznie do ekologii?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Aleksandra

W polszczyźnie ekosystem ma utrwalone znaczenie: ‘fragment przyrody będący funkcjonalną całością’. Wyraz jest terminem z dziedziny ekologii. Odnoszenie go w polszczyźnie ogólnej do informatycznych systemów otwartej bankowości nie jest zabiegiem fortunnym. Całe wyrażenie nie jest po prostu funkcjonalne.

Adam Wolański